Kendisini 1965 yılından beri Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı’na adamış rahmetli hocamız Prof. Dr. Ayşe Baysal’a duyduğumuz sonsuz şükran, sevgi ve saygının bir ifadesi olarak Beslenme ve Diyet Dergisi’nin bu yıl içerisinde bir özel sayısı hazırlığı içerisinde olduğunu duyurmak istiyoruz.

Bu özel sayıda, hocamızın vefat ettiği 13.08.2016 yılına kadar editörlüğünü yaptığı, 1972 yılından beri Türkçe olarak yayınlanan, Beslenme ve Diyetetik alanındaki ilk ve tek dergi olan “Beslenme ve Diyet Dergisi”nde 1972-2012 yılları arasında yayınlanmış 25 adet araştırma makalesini ve editörden yazısını sizler için seçtik. Beslenme ve Diyet Dergisi arşivinde yer alan ve hala güncelliğini koruyan bu yazıların yeniden orjinal halleri ile yayınlama düşüncesi bizim için heyecan verici idi. Ayrıca hocamızın 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından “Anılarla Ayşe Baysal” ve ilk baskısı 2011 yılında Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol tarafından hazırlanan “Silbiçli Beşik” kitaplarında yayınlanan ve kendi kaleminden anlattığı yaşam öyküsüne de bu özel sayıda yer vereceğiz.

Hocamızın 1945 yılında Köy Enstitisü’ne gitmesi ile temellerini attığı “Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalının” ve “Diyetisyenlik Mesleğinin” doğuşunun hikayesinin genç meslektaşlarımız tarafından da bilinmesinin önemli olacağı düşüncesindeyiz.

Hocamızı rahmetle anarken, bu vesile ile Dergimizin bundan sonra her yıl bir özel sayı hazırlığı içerisinde olduğunu duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Saygılarımızla
Beslenme ve Diyetetik Dergisi Editörlüğü